Turystyka, Kultura, Sport

Turystyka [Więcej]Wybitne walory krajobrazowe powiatu wałbrzyskiego oraz wielka liczba zgromadzonych tu interesujących obiektów przyrodniczych i historycznych sprawiają, że jest to jeden z najatrakcyjniejszych i najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych. Zwiedzanie atrakcyjnych miejsc i obiektów w powiecie wałbrzyskim, wędrówki po jego terenie ułatwia dobrze rozwinięta i utrzymana sieć szlaków turystycznych. Przebiega tędy m.in. Główny Szlak Sudecki im. m. Orłowicza, E3 Europejski Szlak Długodystansowy, Szlak Zamków Piastowskich i Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej. Rozwojowi turystyki sprzyja tez rozwinięta siec informacji turystycznej oraz funkcjonująca tu dobra i urozmaicona baza noclegowa i gastronomiczna. Z każdym rokiem zwiększa się również liczba gospodarstw agroturystycznych oferujących wysoki standard usług i dodatkowych atrakcji.

 

Kultura i sport [Więcej]


Położenie i panujący na terenie powiatu wałbrzyskiego klimat, umożliwiają uprawianie sportu i rozwój rekreacji. Sprzyja temu również istniejąca tutaj baza: wyciągi narciarskie, pływalnie, korty tenisowe, hale sportowe, boiska, itp. Istnieje też wiele klubów sportowych oraz stowarzyszeń propagujących kulturę fizyczną i sport. Szeroką działalność sportową i rekreacyjną prowadzi Stado Ogierów "Książ", zajmujące obiekty i tereny w sąsiedztwie Zamku Książ. Każdego roku rozgrywane są tu zawody w ujeżdżaniu i w powożeniu (rangi krajowej i międzynarodowej). Drugim ośrodkiem jazdy konnej jest Dworzysko, zlokalizowane obok urokliwego parku szwedzkiego w Szczawnie Zdroju. Świetne warunki do uprawiania różnych konkurencji kolarstwa górskiego znajdują się w Szczawnie Zdroju- na trasie Cross Country na Wzgórzu Gedymina oraz na Słonecznej Polanie, na której usytuowany jest tor do przeprowadzania konkurencji "Four Cross". Właśnie tutaj oraz na trasach rowerowych w Książańskim Parku Krajobrazowym, rozgrywano w 2004 roku Mistrzostwa Europy MTB. Wielkim powodzeniem cieszy się też, rozgrywany corocznie Rajd "Hałda" Wałbrzych. W tej niezwykle ciekawej i trzymającej w napięciu imprezie, organizowanej przez Automobilklub Wałbrzyski, udział biorą samochody ciężarowe i terenowe. W okolicach Mieroszowa znajduje się Ośrodek Sportów Lotniczych Szybowisko Mieroszów- Nowe Siodło, prowadzony przez Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej. Można się tutaj nauczyć latać na lotniach, paralotniach i motolotniach, corocznie odbywają się tu takie imprezy, jak Lato z Lotnią i zawody lotniowe o Puchar Gór Wałbrzyskich. Zwolennicy sportów narciarskich znajdą doskonałe warunki do zjazdów na stokach narciarskich w Rybnicy Leśnej oraz w Rzeczce. W pobliżu schroniska "Andrzejówka" i w okolicach Sokołowska znajdują się doskonale utrzymane i piękne krajobrazowo trasy do uprawianie narciarstwa biegowego. Tam też rozgrywany jest znany Bieg Gwarków. Amatorzy wspinaczki górskiej, mogą sprawdzić swoje umiejętności na sztucznej i naturalnej ścianie wspinaczkowej w Boguszowie- Gorcach. Również w tym mieście rozgrywany jest bieg "Sudecka Setka".

Wałbrzych jest głównym ośrodkiem kulturalnym powiatu wałbrzyskiego. Działa tutaj wiele instytucji kultury, które są znane nie tylko na Dolnym Śląsku, ale również w kraju i zagranicą. są to m.in. Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego, Teatr Lalki i Aktora, Filharmonia Sudecka, Muzeum w Wałbrzychu, Park Wielokulturowy - Stara Kopalnia, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA "Zamek Książ", Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka pod Atlantami". Każdego roku w powiecie wałbrzyskim ma miejsce wiele zdarzeń o charakterze kulturalny; niektóre z nich mają rangę krajową i międzynarodową. Są to przede wszystkim: Międzynarodowy Festiwal im. H. Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jedlinie -Zdroju czy też cieszące się wielkim powodzeniem wystawy arcydzieł ,malarstwa oraz wystawy sztuki współczesnej organizowane przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA "Zamek Książ".

 

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI