UZDROWISKA W POWIECIE

Jednym z największych bogactw powiatu wałbrzyskiego są doskonałej jakości źródła wód mineralnych. Na bazie tych źródeł powstały dwa - cieszące się do dzisiaj znakomitą renomą uzdrowiska: w Szczawnie-Zdroju i w Jedlinie-Zdroju ("Uzdrowisko Szczawno-Jedlina" S.A.).

Uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju powstało w I pol. XIX wieku i w bardzo szybkim czasie znalazło się w czołówce najsłynniejszych kurortów w Europie. Odwiedzane było przez wielu znanych ludzi: cesarzy, królów, książat, polityków, artystów z Polski i całego świata. Byli tu m.in. rodzina księcia Antoniego Radziwiłła, księżna Izabella Czartoryska, Zygmunt Krasiński i Henryk Wieniawski. Występujące tu wody mineralne (znane juz w średniowieczu) wykorzystywane są do leczenia wielu schorzeń, takich jak: choroby narządów ruchu, chorby górnych i dolnych dróg oddechowych, schorzenia laryngologiczne, choroby układu pokarmowego, układu moczowego i lekkie postacie cukrzycy.

Uzdrowisko w Jedlinie-Zdroju funkcjonują od XVIII wieku i od momentu założenia również jest chętnie odwiedzane przez kuracjuszy. Leczone są tutaj schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby układu moczowego, schorzenia laryngologiczne. Uzdrowisko rozszerzyło dotychczas oferowaną gamę zabiegów m.in. o: okłady borowinowe, inhalacje, lasery i magnetoterapię, krioterapię, chromofototerapię, hydrokinezyterapię, komorę jodową.

 

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI